Ekspertyza
Jeśli prawidłowość działania wodomierza budzi wątpliwości, Przedsiębiorstwo na wniosek odbiorcy usług może wystąpić o urzędowe sprawdzenie prawidłowości działania wodomierza.
Formularz do pobrania w zakładce „Strefa dla klienta” → Druki do pobrania
Ekspertyza polega na tym że, akredytowane laboratorium Urzędu Miar dokonuje oględzin zewnętrznych, sprawdzenia zgodności wodomierza z zatwierdzonym typem, ważności i stanu cech legalizacyjnych i cech zabezpieczających, a następnie na specjalistycznych stanowiskach pomiarowych wyznaczane są rzeczywiste błędy pomiarowe wodomierza. Następnie pracownik Urzędu Miar wydaje „Świadectwo ekspertyzy”, w którym podaje wynik.
W przypadku, gdy sprawdzenie działania wodomierza nie potwierdza zgłoszonych zastrzeżeń, całkowite koszty przeprowadzenia badania wodomierza pokrywa odbiorca usług.
Sposób określenia ilości wody w przypadku nieprawidłowego działania wodomierza reguluje §18 Rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 28.06.2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Zgodnie z zapisami rozporządzenia, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego działania wodomierza głównego ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 3 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności działania wodomierza, a gdy nie jest to możliwe – na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy nieprawidłowego działania wodomierza.
ZAKŁAD WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SPÓŁKA Z O.O.
78-500 Drawsko Pomorskie
ul. Podmiejska 3